Dienoraštis 2016-2017 m.m.

Dienoraštis – mokinių patirtys ir pėdsakai mokykloje.

Daugiau pradinės mokyklos “ŽINIUKAS” veiklos pėdsakų rasite svetainės naujienose.

Mocarto efektas

Mūsų parengiamukai labai mėgsta muzikos pamokas, o po jų, sako, geriau sekasi matematika. Dar vienas „Mocarto efekto“ įrodymas :)

XX a. pabaigoje mokslininkai, tyrinėjantys žmogaus smegenų veiklą, pastebėjo, kad aktyvios, dirbančios smegenys sukuria tam tikrą muzikinį foną, ir tos „smegenų melodijos“ labai panašios į klasikinių, rytietiškų bei liaudies kūrinių intonacijas. Atradimas buvo pavadintas „Mocarto efektu“  ir padarė didžiulę įtaką muzikiniam vaikų lavinimui.

DAROM!

Akcija „DAROM!“ kasmet sutraukia vis daugiau sąmoningų žmonių į pamiškes, parkus, gatves ir kiemus. „Žiniukai“ nutarė pradėti tvarkytis nuo… savęs. Ką gi reikia nuveikti per tvarkos savaitę: pirmiausia padaryti tvarką savo mokyklinėje spintelėje („Petriuk, kokį didelį trintuką turi!“ „Tai ne trintukas, tai pernykštis sumuštinis…“), tada kuprinėje.

Pastebėjote, kad vaikų kuprinės pernelyg sunkios? Nagi, pasverkime – ar kuprinė atitinka reikalavimus ir nežaloja stuburo? O dabar iiiiiiškraaaaaaaustome turinį ir rūšiuojame: į vieną krūvelę daiktai, kurių mokykloje reikia, į kitą – tai, ką nešiotis tiesiog smagu, kas kažkaip kažkodėl užsiliko kuprinėje. Tvarka? Belieka apžiūrėti savo vietą klasėje ir kaip reikiant iššveisti arbatos puodelį. Viskas? Ne, ne viskas – o kokia tavo darbo vieta namie?

Mokslininkai, tyrinėjantys aspektus, veikiančius gerus mokymosi rezultatus, pataria: pradėjus ruošti pamokas ant tavo stalo yra visiškai tuščia! Pasidėk tik tai, ko reikia vienai konkrečiai pamokai. Kai atliksi jos užduotis, išsitrauksi priemones, skirtas kitam dalykui. Pasirodo, norą ruošti namų darbus užmuša ne tinginystė, bet… stirta vadovėlių ir sąsiuvinių – pavargsti vien į juos žiūrėdamas. Taigi ir mokomasi, ir tvarkomasi žingsnis po žingsnio.

prof. Liudo Mažylio paskaitoje

Šiandien Švietimo ir mokslo ministerijoje klausėme prof. Liudo Mažylio paskaitos apie Lietuvos valstybės atkūrimo akto paiešką.

Smagu prisiliesti prie gyvosios istorijos.

Atostogos mokykloje

Dažnai manoma, kad mokinių atostogos – tai laikas be mokyklos. Netiesa! Tai tik laikas be pamokų :) , nes net atostogų metu vaikai mielai į mokyklą eina.

Juk niekas nenori praleisti organizuojamos išvykos į parką stebėti bundančios gamtos, ar į Lietuvos dailės bei Nacionalinį muziejus. Mokykloje ruošiamasi šv.Velykoms, vykdomi kūrybiniai projektai, išbandomi nauji stalo žaidimai, galima prisėsti prie enciklopedijų ar pasižiūrėti mokomąjį filmą.

Galų gale – mokykloje visada yra draugų! Net per atostogas.

Aš esu laimingas, kai …

Yra toks gražus posakis, kad laimingas ne tas, kuris daug turi, o tas, kuriam pakanka. Pirmokai, baigdami socialinio – emocinio ugdymo pamokas „Antras žingsnis“, kiekvienas savaip pratęsia sakinį „Aš esu laimingas, kai…“ Tikrąją laimę, pasirodo, kuria mažos, kasdienės mūsų vaikų laimės…

Pridedam skenuotus vaikų darbus.


Žalia diena

Dieną leidome žaliai: minėjom Airijos globėjo Švento Patriko dieną, dainavome žalias dainas bei svarstėme, kas daro mus laimingais.

Kad žalumos šiai žaliai dienai nepritrūktų, pasėjome žalių pavasarinių daržovių – salotų, svogūnų, petražolių, ridikėlių.

Daržovių derliaus dar teks palūkėti, todėl, kad būtų lengviau laukti, užkandome žaliais sausainiais :)

Matematiniai Kengūros šuoliai

Ar būna oranžinių kengūrų? Žinoma! :)

Oranžinė kengūra – tarptautinio matematikos konkurso simbolis, ir „Žiniukai“ laukia, kol (kaip kasmet) trečiąjį kovo ketvirtadienį dalyvaus nuotaikingoje proto ir sumanumo olimpiadoje. Užduotys ir linksmos, ir painios – reikia surasti katės Micės vaikus, palyginti aitvarų uodegų ilgį, suskaičiuoti vištų ir kačių kojas, pastatyti kubelių statinį, numatyti, per kiek laiko sudegs žvakutės ant torto, rasti išėjimą iš sudėtingo labirinto…

Visi pradinukai drąsiai leidžiasi į šiuos matematikos nuotykius, o po jų valgo patį skaniausią Kengūros tortą.

Programuojam ar žaidžiam? Viskas drauge!

Piešiame geometrines figūras su Ana ir Elza iš Ledo šalies, vedame labirintais Raudonuką iš Piktųjų paukščių, kuriame žaidimus su Flappy Bird, statome su Minecraft, Nerealiai smagios programavimo pamokos su gerais pažįstamais.

O jūs ar žinote 4 informatinio mąstymo žingsnius? Paklauskite, trečiokai visuomet padės :)

Receptai

Ar gimtosios kalbos pamokos turi būti rimtos? Nebūtinai! Besimokydami teksto nuoseklumo, trečiokai kūrė fantastinius receptus. Kokį vieną ir jums pravartu išbandyti – prašom Pauliaus “Skraidančių sausainių” :)

Kaziukas – jau pavasaris!

Šiandien mokykloje – Kaziuko mugė, o trumpiau – KAZIUKAS! Penktadienio dideli ir maži laukė visą savaitę – skaitydami Kaziuko laikraštį ir domėdamiesi mugės istorija, bandydami įminti Kaziuko mįsles, baigdami gražinti rankdarbius (vaikai namuose nuo metų pradžios kažką audė, rišo, pynė, lipdė, klijavo, piešė, o išvakarėse ir virė, kepė) – kad būtų ką ant prekystalio padėti. Ne vienas, matyt, ir prekeivio „giesmelę“ parepetavęs – o kaipgi pritrauksi pirkėją, kai tokia gėrybių gausa! Skamba liaudies dainos ir šokiai, aidi vaikų balsai ir juokas – šiandien mokykloje pati tikriausia pavasario šventė!

Užgavėnių kaukės

„Žiema, žiema, bėk iš kiemo!“ – šaukia Arkliai. Ožiai, Gervės, Lapės, Meškos, Raganos, Velniai ir dar bala žino kokios baisybės. Išsigandote? Be reikalo! Juk tai „Žiniuko“ vaikai, pasipuošę Užgavėnių kaukėmis! Visą vasarį jas gamino per dailės pamokas, o dabar prašome pažiūrėti ir balsuoti už geriausias – na, kurios padės greičiau išvyti žiemą?

Knygų savaitė

Šią savaitę Vilniuje ošia Knygų mugė. Tai gera proga tokią šventę surengti ir “ŽINIUKO” pradinėje mokykloje. Ne vienas jos mokinys svajoja tapti rašytoju, kuria eiles ar nuotaikingus  pasakojimus ir mielai savo kūrybą pristato bendraklasiams.

O štai trečiokai ir ketvirtokai – šiųmetės mokyklinės knygų mugės “žvaigždės” – jie išleido pačių ir iliustruotą knygą “Išgelbėtos Kalėdos”, kur sudėtos per kūrybinio rašymo pamokas sukurtos originalios vaikų pasakos.

Kitas mugės renginys – mokinių susitikimas su Nacionalinio vaikų literatūros konkurso laureate, progimnazijos “MAGIS” mokytoja Ilona Ežerinyte. Ji pristatė knygą “Šunojaus diena”.  Įdomu tai, kad mokiniai jau seniai sekė knygos atsiradimo procesą – skaitė ir aptarė rankraštį, diskutavo dėl iliustracijų, todėl rezultatas – fondo “Švieskime vaikus” išleista knyga – jų buvo labai laukiamas.

Šiomis knygomis buvo apdovanoti ir uoliausi mažieji skaitytojai. Na, o viešnia Irma mus mokė skaityti Brailio raštą ir suprasti neregių iššūkius bei smagumus.

Mokausi būti savarankiška(s)

Ką daryti, kad vaikas užaugtų pasitikintis savimi ir savarankiškas? Ogi nedaryti už vaiką to, ką jis geba padaryti pats!
Taigi „Žiniuko“ parengiamosios klasės mokiniai kantriai mokosi gyvenime labai svarbių dalykų – SAVARANKIŠKAI užsitraukti užtrauktuką, užsisegti sagą, susirišti batų raištelį, susisegti dirželį.

Kasdienybė visiems kelia iššūkių, tad mokomės juos įveikti.

Angelai sargai

„Ginti. Saugoti. Padėti“ –  mūsų angelų sargų šūkis, kurį pirmokai išgirdo, apsilankę Vilniaus miesto pirmajame policijos komisariate. Policijos pareigūnės drauge su bičiuliu Amsiumi priminė saugaus eismo taisykles, papasakojo, kaip elgtis iškilus įvairioms grėsmėms. Didžiausią įspūdį vaikams paliko smagūs ir įdomūs paties komisariato viršininko Gintaro Barzduko pasakojimai bei pamokymai. Nelengvas iššūkis pirmokams buvo ir pasimatuoti neperšaunamą liemenę, užsisegti tikrus antrankius ar tariamai pasipriešinti supykusiai miniai. Sugrįžę į mokyklą dar ilgai dalinomės įspūdžiais, džiaugėmės gautomis dovanomis ir ieškojome tinkamiausios vietos dar vienam naujam atšvaitui.

Tėvynės gimtadienis

„Žiniuko“ mokykloje buvo švenčiamas gimtadienis. Šįkart – Tėvynės Lietuvos. Vaikai jam atsakingai ruošėsi – papuošė mokyklą ir patys pasipuošė trispalvėmis ant skruostukų. Vietoj „Happy birthday“ – Tautiška giesmė, dovana – vėjo malūnėliais apkaišytas Lietuvos žemėlapis. Žinoma, būta ir žaidimų, ir kitų linksmybių.

Lietuvai TIK devyniasdešimt devyneri, ir jos širdis jauna, kol jai plaka jaunos mūsų širdys. Su gimtadieniu, Tėvyne!

Šlepečių diena

Mokykla – antrieji namai. Žinoma, visi girdėjote šią frazę! Ir jau pradėsite vardyti, ko reikia, kad vaikas pasijustų kaip namuose: jaukios aplinkos, skanaus maisto, mylinčių mokytojų, gerų patarimų, jautraus palaikymo, ugdomųjų žaidimų, gerų knygų lentynos… Taip, žinoma! O dar – šlepečių! Tada tai jau tikri namai namučiai! Todėl šis penktadienis skelbiamas ŠLEPEČIŲ DIENA. Išsitraukite pačias keisčiausias, kažkada pasigamintas ar dovanotas ir dar nenunešiotas, apsiaukite – bus renkamos originaliausios, linksmiausios ir spalvingiausios šlepetės! Tad iki susišlepsėjimo!

Pirmokų BURBULŲ PYRAGAI

Tyrinėjant daug smagiau pažinti mus supančią aplinką, todėl pasaulio pažinimo pamokos ir yra tokios įdomios.

Išsiaiškinę, kad aplinkoje viskas užpildyta oru, sužinoję, kad visi gyviai kvėpuoja, ir pabandę pajudinti orą, pirmokai nutarė išsikepti didelius ir spalvotus burbulų pyragus.

Čia kelio pradžia arba PARENGIAMUKAI tyrinėja žemėlapį

Nuo ko prasideda kelionė? Nuo naujų tvirtų batų? Nuo svajonės? Nuo autobuso bilietų kišenėje? Nuo pilno lagamino? Nuo atviruko, siųsto iš kitos šalies? Nuo įdomios televizijos laidos? Nuo geros knygos?

Kiekviena kelionė pirmiausiai prasideda nuo ŽEMĖLAPIO! Pirštu vedžiojant kelio vingius ar melsvą upės gysliukę, skaitant girdėtus ir negirdėtus miestų pavadinimus, mokantis suprasti spalvas: žalia – miškas, ruda – kalnai, mėlyna – vandenynas, geltona – dykuma, balta – ledynai… Keliaujant akimis ir širdyje gimstant pažadui: užaugsiu, ir būtinai ten nukeliausiu!

Kas yra GELTONA???

Toks visiškai pilkas sausis . Kalėdų žaisliukai ir blizgučiai seniai sugulė į dėžes metų miego, baltą purų sniegą apnešė atlydžio purvas ir suodžiai, ryškias uogas nulesė paukščiai – nieko gražaus už lango, nieko šviesaus… Todėl pirmokėliai nutarė paieškoti spalvų pilkame pasaulyje ir atsakyti į klausimą KAS YRA GELTONA? Geltoni, žinoma, gali būti visi daiktai, kuriuos geltonai nudažai; geltona citrina, saulė, pienė, bananas. O dar, dar kas? Štai jums netikėčiausi pirmokų atsakymai (ar patiems ateitų į galvą?): GELTONA – tai bulvė, arbata, grybas, meteoritas, Ieva (nes šviesiaplaukė), žvaigždė, vyšnios kauliukas, mėnulis, sūris, šiaudas, muilas, ugnis, korys, vaškas, sakai, dykumo smėlis ir … kirmėliukas :) .

Na, ar daugiau šviesos radosi, daugiau džiaugsmo?

Ar mokate priimti kritiką?

Kiekvienas suaugėlis yra patyręs kritiką. Bet tik labai išmintingas moka priimti ją ir suvokti pozityviąją kritikos pusę. O štai antrokai jau ne pirma diena mokosi, kaip elgtis, kai esi kritikuojamas. Ką gi daryti? Nagi, mokomės!

 1. Suvaldyti pyktį, neleisti jam kilti (giliai kvėpuoti, galvoti raminamas mintis);
 2. Nuspręsti, ar tai, ką pasakė „kritikas“ , yra tiesa;
 3. Jei tiesa – ko galiu išmokti, ką reiktų daryti, kad dėl to dalyko/elgesio nebebūčiau kritikuojamas, jei netiesa:
  1. a) kaip mandagiai „kritikui“ paaiškinti, kad jis neteisus,
  2. b) jei „kritikas“ nesiliauja skaudinęs – kam galėčiau apie tai papasakoti, kuo pasitikiu, kas galėtų man padėti spręsti problemą, kam galiu pasiguosti?

Taigi, gyvenimas ir žmonių santykiai – ne toks jau paprastas dalykas. Net jei esi tik antrokas.

Smagu lauke žiemą!

Anokia naujiena, kad “Žiniuko” vaikai stengiasi gyventi sveikai: jie geria vandenį, o ne gazuotus gėrimus, pusryčių valgo košę, o ne bandeles ir sumuštinius, per pertraukas užkandžiauja vaisiais, o ne glaistytais sūreliais :) . Bet sveika mityba – dar ne viskas.

Be aktyvaus poilsio gryname ore joks vaikas neužaugs sveikas. Taigi “žiniukai” griebia savo čiuožtes ir keliauja ant kalniuko mėgautis žiemos malonumais. Grįžta – skruostukai kaip uogos :) !

Pasižadu

Sausio 13-toji dabarties vaikams jau nebėra diena, nudažyta krauju. Ji yra švelniai žydra – nuo daugybės neužmirštuolių, pražystančių vidury žiemos. Jos primena, kaip buvo iškovota laisvė.
Kai atminimo žvakučių liepsnelės sumirgės visų klasių languose, vaikai tyliai sėdės savo suoluose ir labai rimtai vingiuos sakinį „Dėkodamas(s) už Lietuvos laisvę, AŠ PASIŽADU šiais metais…“ , ir kiekvieno mažytis įsipareigojimas, mažytė auka, mažytis pažadas kažką pakeis Tėvynėje į gera.
Nes kas gi tu esi, Tėvyne, jei ne mes…

Teatras

Besibaigiančius metus pradinės mokyklos „ŽINIUKAS“ ir progimnazijos „MAGIS“ moksleiviai tradiciškai palydėjo apsilankydami teatre. Šiuokart tai buvo Vilniaus kamerinio teatro režisierės Agnės Sunklodaitės kurtas spektaklis „Prie laivo 8:00″ -  įkvepianti pasaka apie trijų pingvinų draugystę pasaulinio tvano metu (pagal šiuolaikinio vokiečių dramaturgo bei aktoriaus Ulricho Hubo pjesę).

Žiemos rūpesčiai

Kai paspaudžia šaltukas, linksma bene tik vaikams kieme. O štai paukšteliams ateina nelengvos dienos: iki sausio dar raudonavę šermukšniai visur jau nulesti, žemę dengia storas sniego sluoksnis, kaip prasimanyti lesalo? Čia į pagalbą atskuba trečiokai. Jie kasryt apeina prie mokyklos įrengtas lesyklėles ir pripildo jas grūdų, saulėgrąžų. O paskui, sukišę nosis prie lango, stebi – atskris ar neatskris? Atskrenda! Dabar jau smagu atpažinti – zylė, svirbelis, kėkštas ar sniegena vaišinasi…

Valdovai

Valdovų rūmuose trečiokai ir ketvirtokai turėjo galimybę apžiūrėti įvairius anų laikų radinius, maketus. Keliavome po menes bei slaptuosius kambarius, kuriuose vykdavo valdovų ir pasiuntinių pokalbiai. Na, o labiausiai sužavėjo riterių ginklai ir šarvai: juos vaikai galėjo pasimatuoti ir pasijusti tikrais riteriais.

Misija Sibiras

Trečiokai ir ketvirtokai pasikvietė į svečius Ugnę Karaliūnaitę – vieną iš projekto MISIJA SIBIRAS dalyvių. Ji papasakojo, kaip atsakingai (fiziškai ir psichologiškai) buvo ruošiamasi šiam projektui, kaip 16 žmonių grupė įveikė 5548 km kelionę į Sibirą, Igarkos miestą, tvarkyti apleistų lietuvių kapinių. Žmonės savaitę laiko miegojo palapinėse ir sunkiai dirbo: rovė medžius, darė kryžius ir žymėjo kapus. Vaikus ypač sudomino tai, kad ši vieta vadinama amžino įšalo žeme, todėl medžių šaknys yra gana negiliai. Ten būna poliarinės naktys, kai beveik nesutemsta.

Vaikai susižavėjo kilniu jaunų žmonių poelgiu, ne vienas sakė užaugęs būtinai bandys dalyvauti tokiame projekte.

Tikras paštas

Lapkričio 15 dieną „Žiniuko“ pirmokai išbandė pašto stebuklą: mokykloje kiekvienas sukūrė laišką, kruopščiai ant voko užrašė savo adresą, tada su mokytoja keliavo į Žirmūnų pašto skyrių, pirkosi pašto ženklą ir klijavo jį ant voko tam skirtoje vietoje. Pats! Savarankiškai! O tada iškilmingai laišką įmetė į pašto dėžutę. Labai lauks jo sugrįžtančio namo. Juk ir didelis ne kiekvienas bepatiria tą džiugų TIKRO laiško jausmą – lėtai pavartyti gautą voką rankose, apžiūrėti, pauostyti, tada atsargiai atplėšti ir rasti kažkieno (o kad ir savo) papasakotą pasaulį… Laiškas kalba visas – nuo pašto ženklo paveikslėlio iki dailyraščiu išvingiuoto parašo.

O jūs kada rašėte ranka ir popieriuje? Vaikystėje? Kalėdų Seneliui? Gal metas vėl imtis plunksnos? Jūsų laiškų tikrai laukia. Ir tik jūs žinote, kas.

GRAUŽIAM GRAUŽIAM OBUOLIUKĄ!

 • Koks vaisius vadinamas „sveikatos stebuklu“? OBUOLYS
 • Kas turi daug ląstelienos, mineralinių medžiagų, fitoncidų ir pektinų? OBUOLYS
 • Kas sultingas ir kvepiantis vasara? OBUOLYS
 • Kas geriausias užkandis išalkus? OBUOLYS
 • Kas maloniai gurgžda kandant? OBUOLYS
 • Kas stiprina dantis ir dantenas? OBUOLYS
 • Kas saugo nuo ligų? OBUOLYS
 • Ir kas greičiausiai dingsta iš pintinės, stovinčios mokykloje ant stalo?… OBUOLIAI!
 • Kodėl? Nes… (skaityti viską nuo pradžių :)  ).

Mokykloje veiklos netrūksta ir per atostogas

Oranžerija

Gamtos muziejus

Antrokai lankėsi seniausiame Lietuvos Zoologijos muziejuje (VU), kuris visai neseniai buvo perkeltas į naują ir modernų pastatą. Nuolatinė muziejaus ekspozicija supažindina su bestuburių, drugelių, stuburinių, žuvų, amfibijų, roplių, paukščių ir žinduolių rūšimis.

Gidė antrokams nuotaikingai papasakojo apie žiemoti besiruošiančių gyvūnų elgseną ir gyvenimo būdą, plačiau aptarė, kokie žinduoliai, paukščiai, ropliai ir drugeliai gyvena Lietuvoje. Vaikai dalinosi turimomis žiniomis, kėlė daug klausimų. Labiausiai jų dėmesį prikaustė pasakojimai apie šikšnosparnius, gyvates ir aštuonkojus. Tai iš tiesų buvo puiki proga šiuos gyvūnus išvysti ne knygų iliustracijose ar ekrane.

Daug sužinojome apie gyvūnus, bei gavome praktinių patarimų, ką daryti įkandus gyvatei ar susidūrus su šikšnosparniu. Tad sustiprinę savisaugos ir gamtosaugines nuostatas, dar kartą patyrėme pažinimo džiaugsmą, parsivežėme šūsnį teigiamų įspūdžių!

Lankomės bibliotekoje

Saulėtą spalio popietę parengiamukai keliavo po knygų karalystę. Ar žinote, kur tai?

Kaip apsisaugoti nuo gaisro?

Spalio 18 d. pirmokai vėl turėjo svečių. Šį kartą juos aplankė gaisrininkė – miela, bet rimta, pavojų nebijanti teta. Jie ne tik papasakojo apie nelengvą savo darbą, bet ir priminė,  kaip atsargiai elgtis su ugnimi,  kaip nebijoti ir nepasimesti įvykus nelaimei. Atsisveikindami pirmokai pažadėjo būti atsargūs. Juk tikrai geriau, kai gaisrininkai kviečiami tik malonaus pokalbio, o ne telefonu 112…

Kaip pastebėti gamtos paslaptis?

Spalio 5 d. pirmokus aplankė nuostabus žmogus – sumanus gamtos stebėtojas fotografas Marius Čepulis. Apie gamtą, regis, jis žino viską: ir kad žiogo ausys yra kojose, ir ką ėda ežiai, ir koks gyvūnas miške plėšriausias. Vaikai jam padėjo suskaičiuoti voro kojas ir akis, sužinojo, dėl ko reikia bijoti žalčių, pirmoko žingsniais matavo įvairių paukščių sparnus. Apie sparnuočius svečias pasakojo itin daug, rodė didžiausio ir mažiausio paukštuko nuotraukas, mokė atskirti paukščius iš balso, pažinti jų elgesį… Maža to – jis leido apžiūrėti savo stebuklingąjį fotoaparatą, pasimatuoti specialius rūbus, mokė, kaip reikia maskuotis stebint gyvūną. Po tokios pamokos ne vieno vaiko širdelėje meilės gamtai pasidarė daugiau – nors per vieną paukščio sparną.

Keliam ranką, tiesiam koją… Kasdien ir ne tik rugsėjo mėn.

Palaikydami LTOK idėją, visos mokyklos mankštą surengėme vienu metu.

Pažįstame Lietuvą

rugsėjo 22 d.

Smagi ir prasminga mokslo metų pradžia